Mischung – Beszámoló táborunk negyedik napjáról

Ami engem itt a nyugati végeken leginkább elvarázsol, az a nyelvi közeg, amiben élünk. Másutt sehol nem hallottam még olyan gyönyörű keverékét a német és a magyar nyelvnek, mint mifelénk. Itt tényleg nem tűnik fel, ha valaki a boltban egy kiló „Brotot” kér. És a helyiek minden probléma nélkül magyar ragozással is villámgyorsan el tudják látni a német szavakat is… Vagy azt, ami nem jut eszükbe németül, szemrebbenés nélkül helyettesítik a szín német szövegkörnyezetben magyar szóval.
Sajnos egyre kevesebben beszélnek már így. Ma azonban volt egy vendégünk, Heca néni, akitől sok-sok gyönyörűséget és csudaszép nyelvi „Mischungot” hallottunk. A rengeteg helytörténeti „Erzählungon“ túl, amit tátott szájjal hallgattak gyermekek és felnőttek egyaránt, engem leginkább Heca beszéde fogott meg. Olyan szavakat foglalt magyar mondatokba, amiket szinte csak mi értünk. Például arról, hogy jöttek a templomba a „wandorferek” meg a „loipersbakerek”. És azt is hallhattuk, hogy a nokedlit mifelénk „cupfolják” aztán meg pödrik. No meg azt is megtanultuk, hogy régebben  gyerekek sokat segítettek a ház körül, a kislányok már idejében ott sertepertéltek a tűzhely körül, hogy ne akkor kelljen megnézni az interneten a főzés fortélyait, beleértve a „cupfolást is”, amikor már férjhez mentek…
Írhatnék arról is, hogy milyen remek előadást tartott Heca néni a rögtönzött - múzeális értékű - gyermekjáték-kiállítását bemutatva, de inkább még a nyelvi gyönyörűségeit idézem. Amiket attól tartok, hogy az ő generációja elvisz magával a sírba. Hiszen ki fog itt ötven vagy száz év múlva olyan mondatokat mondani, mint ez ezek:  A családok otthon sokat énekeltek. Nem csak „lustige Liedereket”, hanem templomiakat is. Vagy a szőlőszüretől ezt hallottuk: A németek szüret idején nem taposták a préselésre szánt szőlőt. Azt mi nem ismertük. Azt az „ungarische neue Bevölkerung” hozta magával.
Köszönjük Hecának a jelenlétét és mindazt, amit és ahogyan mesélt nekünk.

És hatalmas köszönet minden segítőnknek, Plöchl Ildinek, Demeter-Vörös Andreának, Tauber Csillának, idősebb diákjainknak és a pszichiátrai betegek otthona dolgozóinak és lakóinak is, hogy hozzájárulak táborunk negyedik napjának színvonalas programjaihoz és sikeréhez.

Képes beszámoló: https://agfalva.lutheran.hu/node/5923

Heinrichs Eszter