Emlékeztünk... Emlékezzünk...!

Szeretném megköszönni Önöknek és Nektek, hogy méltóképpen emlékezhettünk az ágfalvi és a bánfalvi németek elűzésének 75. évfordulóján. Köszönöm elsősorban a jelenlétet. Azt, hogy ennyien ott lehettünk a megemlékezéseken... Azt, hogy ennyi ember, ennyiféleképpen hozzá tud és akar járulni egy ilyen alkalomhoz... Zenével, énekszóval, jó szóval, étellel, itallal, virággal, süteménnyel... Tegnap este a közösségi média képeit nézegetve azt láttam, hogy nagyon sok ágfalvi család népviseletben fényképezkedett. Gyönyörűbbnél gyönyörűbb színes szoknyákban, zsinóros mellényben, hófehér blúzban vagy ingben, keményszárú csizmában... Olyan jó volt látni ezeket a képeket és az arcokon ülő megmagyarázhatatlan érzéseket... És jó volt, nagyon jó volt végignézni az óriási templomokon, ahol tele voltak a padsorok emberekkel. Egészen különböző helyzetekből jövő emberekkel. Sajnos idén már a kitelepítettek közül senki nem volt jelen az alkalmakon. Mégis volt itt egy kis delegáció a leszármazottak közül, voltak többen Ausztriából, voltak szép számban helyiek, németek is, magyarok is. Nagyon örültem a hittanosoknak, a szüleiknek, a pszichiátriai otthon lakóinak és a sok-sok rég nem látott arcnak. Megtisztelő volt a püspökök, az esperes és a politikusok jelenléte is. Köszönet dr. Fabiny Tamás és dr. Lackner Pál püspök uraknak, Ihász Beatrix esperesnek, Soltész Miklós államtitkár úrnak, Barcza Attila országgyűlési képviselőnek, Firtl Mátyás volt országgyűlési képviselőnek, Taschner Tamásnak, az Országos Német Nemzetiségi Önkormányzat tagjának, dr. Farkas Cipriánnak, Sopron város polgármesterének, Pék Zsuzsannának, Ágfalva polgármesterének, Krisch Magdolnának, a Soproni Német Nemzetiségi Önkormányzat elnökének, Amring Elvira ágfalvi elnöknek, valamint a helyi képviselőtestületek tagjainak, az egyesületek képviselőnek, a néptáncosoknak és vezetőjüknek és egyáltalán nem utolsósorban az énekkarok vezetőinek és tagjainak, hogy jelenlétükkel, szavaikkal vagy éppen dalukkal hozzájárultak ahhoz, hogy méltóképpen emlékezhessünk a sopronbánfalvi és az ágfalvi kitelepítés tragédiájának 75. évfordulóján. Külön köszönet Németh Attila plébános úrnak és a sopronbánfalvi katolikus testvéreknek, hogy a bánfalvi rendezvényt a kolostortemplomban tarthattuk. És köszönöm plébános úrnak azt a hozzáállást is, hogy az egyház egységet és Isten ügyét közösen képviselhetjük mind Ágfalván, mind Bánfalván. A Jóisten áldja meg az egykori kitelepítettek életét és emlékét, legyen velük és az itt maradottakkal, adja áldását mindannyiunkra! És segítsen nekünk abban, hogy a 75 évvel ezelőtt történtekkel kapcsolatos kesze-kusza érzések helyükre kerüljenek! A gyűlölködést váltsa fel a szeretet, a félelmet a bizalom, a megosztottságot az egység! Tapasztaljuk meg újra és újra, Pál apostol szavait, ami – ahogyan - 75 évvel ezelőtt is aktuális volt, úgy ma is: „Az Isten békessége minden értelmet meghalad...” Fil 4,7 Áldás az emlékezőkre! Heinrichs Eszter evangélikus lelkész, Ágfalva, Sopronbánfalva 2021. szeptember 20.