Bánfalvi harangjaink a Kossuth Rádióban

Augusztus 28-án, hétfőn és szeptember 3-án, vasárnap a bánfalvi evangélikus templom harangjai szólalnak meg a Kossuth Rádió déli harangszójaként. Hallgassák, és hallják meg a harangok hívását!
Isten áldja meg a bánfalvi harangokat, a különleges tornyot, annak emlékét, annak építtetőit, valamikor és mai hallgatóit! Gott segne Wandorf und die Wandorfer!
Ezt az ismertetőt írtam a harangokhoz:

Sopronbánfalva - német nevén Wandorf - 1950 óta Sopron része. Az az osztrák-magyar határ mellett, az Alpok lábánál helyezkedik el - gyönyörű, festői környezetben.

A település neve az idők folyamán többször is változott. Zoan, Zuan, Wandorf, Wondorf, Bondorff, Bánfalva, majd pedig Sopronbánfalva lett. A település már a kelták, majd a rómaiak által is lakott volt. Bánfalva vallási és kulturális életében máig meghatározó a német nemzetiség jelenléte, akik egyes feltételezések szerint a 8. 9. század óta élnek a településen. A falu legkorábbi írásos említése 1277-re datálható.Bánfalva története elválaszthatatlan Sopronétól. 1848-ig a szabad királyi város németek által lakott jobbágyfalva volt. Német nyelvterület révén a reformáció tanai már az 1520-as években megérkeztek Sopronba és környékére.

Az 1921-es soproni népszavazás eredményeképpen Bánfalva Magyarországon maradt, annak ellenére, hogy a népszavazáson a falu lakosságának túlnyomó többsége az Ausztriához való csatlakozásra szavazott. A falu tragédiája, hogy 1946-ban a többnyire németek lakta település jelentős lakosságát  - 2500-ból 2000 embert - kitelepítették Németországba.

A bánfalvi gyülekezet 1967 óta a negyedik templomát használja. 120 éven át a ma római katolikus Mária Magdolna templom, majd a három falu által közösen épített ágfalvi templom volt a lelki otthonuk. Mivel a gyülekezet számra rohamosan növekedett, 1887-ben felszentelték új templomukat, amit nyolcvan évig használhattak, mert azt - 1967-ban a soproni tanács elvette. Helyette a közeli, egykori katolikus iskolát kapták, az lett a bánfalviak lelki otthona. Fontos megemlíteni, hogy a sopronbánfalviak az elvett templomuk tornyát lebontották, és azt az új helyen újraépítették. Erről egy megrendítő rövidfilm található is a gyülekezet honlapján.
https://sopronbanfalva.lutheran.hu/node/5388

Bánfalván ma is kétnyelvű istentisztelettel és „sátoros ünneppel” emlékeznek a 1887-ben felszentelt evangélikus templomra búcsúkor, szeptember második vasárnapján. A kényszerű okok miatt elcserélt, 1967 óta tulajdonunkban templom tavaly – állami és egyházi támogatásnak köszönhetően - kívülről megújulhatott.A homlokzat falára két nyelven ez a felirat került: Friede sei mit Euch! Békesség Néktek!

A 16,1 méter magas toronyban ma három harang lakik, amelyek a soproni Seltenhofer Frigyes és fiai műhelyében készültek. A legmagasabban lévő az öreg harang, ami 1856-ban készült a régi, még fából lévő harangtornyra. A két újabb harangon is német nyelvű felirat olvasható. A kisebbik a „Heldenglocke”, amely a világháborúban elhunyt hősökért szól, a nagyobb pedig a ”Betglocke”, amely imádságra hív. Ezek a harangok 1935-ben készültek az első világháborúban, 1916-ban elvitt két harang helyébe.

Heinrichs Eszter